четвер, 14 травня 2015 р.

Національний природний парк «Кременецькі гори» — ще одна перлина природного намиста України




Упродовж кількох десятиріч Тернопільщина лідирує в розвитку заповідної справи серед інших областей. Нині вона має один із найвищих рівнів заповідності в Україні — близько дев’яти відсотків площі.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища в області надіслало до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України матеріали про погодження місця розташування земельних ділянок для створення національного природного парку(далі НПП) «Кременецькі гори» на площі 6,95 тис. га.

Ідея його створення зародилася у 1992 році. Період узгодження щодо створення НПП із землекористувачами дуже затягнувся. Обласне управління лісового господарства лише у 2007-2008 роках надало погодження на створення НПП на площі близько 6,8 тис. га.

У межах зарезервованої території є 30 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, з яких чотири — загальнодержавного значення, 26 — місцевого. Серед них — філія «Кременецькі гори» природного заповідника «Медобори» площею 1000 га, чотири ботанічних заказники загальною площею 359,0 га, три загальнозоологічних заказники загальною площею 1581,0 га, сім геологічних пам’яток природи загальною площею 31 га, 16 ботанічних пам’яток природи загальною площею 82 га, один ботанічний сад площею 200 га.

Чому необхідно надати цим територіям заповідний статус національного значення? Національний природний парк — природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня, науково-дослідна установа загальнодержавного значення. Вона створюється з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об’єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.

Природнича і культурна спадщина цих територій має загальнонаціональний і загальноєвропейський характер. Кременецькі гори — це одночасно геолого-геоморфологічний феномен Північноподільського уступу, місцезнаходження рідкісних екосистем і сотень пам’яток історії та культури багатьох народів Європи.

Флора Кременецьких гір багата й різноманітна. Дослідження встановили, що на території Кременецького кряжу зростає 978 видів вищих судинних рослин, які належать до чотирьох відділів, п’яти класів, дев’яносто трьох родин і трьохсот шістнадцяти родів.

Кременецькі гори є одним з унікальних регіонів на території України, що виділяється своєрідністю геологічної будови, рельєфу, рослинного і тваринного світу, мальовничими краєвидами, сприятливим кліматом, що може використовуватися в рекреаційних цілях.

Неповторні природні ландшафти Кременецьких гір зберегли чимало рослин-ендеміків.

Зелений туризм на території проектованих НПП дозволить залучити зовнішні інвестиції у фермерські господарства, сільськогосподарські кооперативи та особисті селянські господарства для створення умов сталого сільськогосподарського виробництва. Регіон відомий як центр паломництва. Свято-Успенську Почаївську лавру та інші храми щорічно відвідують 200 тис. паломників з усього світу. Також у Кременці, Почаєві, Шумську є велика кількість архітектурних пам’яток, музеїв.

Сьогодні, на жаль, інфраструктура для обслуговування туристів та відпочивальників розвинена недостатньо. В регіоні є 7 готелів, 76 закладів харчування. Подальший розвиток рекреаційного комплексу пов’язаний з розширенням інфраструктури готельного комплексу, закладів харчування, спортивно-розважальних та спортивно-оздоровчих баз.

Національний природний парк створить позитивний імідж області, що є важливою передумовою туристичного бізнесу та надасть нові робочі місця для місцевого населення. Тому проектований національний природний парк «Кременецькі гори» — це база екологічного, зеленого туризму в області та важливий чинник зростання добробуту населення і оптимізації відносин людини з природою.

4 коментарі: